Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – nowa propozycja Komisji Europejskiej

We wtorek, Komisja Europejska przedstawi rozporządzenie nt. nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ma on wesprzeć finansowo regiony – głównie górnicze, takie jak Śląsk i Zagłębie – dla których cel neutralności klimatycznej UE w 2050 r. stanowi szczególne wyzwanie.

Zniekształcanie historii europejskiej i pamięci o II Wojnie Światowej

W środę europosłowie omówią niedawne wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej. Stoją one w wyraźnej sprzeczności z przyjętą 15 września przez PE rezolucją nt. Znaczenia pamięci o przeszłości Europy dla jej przyszłości. Wtedy europosłowie m.in. apelowali o ustanowienie Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, potępiali nazizm i stalinizm oraz wzywali Państwa Członkowskie UE do potępienia zbrodni popełnionych przez reżimy komunistyczne.

Europejski Zielony Ład

W środę europosłowie zagłosują nad rezolucją na temat „Europejskiego Zielonego Ładu”. Będzie to pierwsza polityczna odpowiedź Parlamentu Europejskiego na komunikat w tej sprawie, zaprezentowany przez Komisję Europejską 11 grudnia. „Zielony Ład” to sztandarowy program nowej przewodniczącej KE, Ursuli von der Leyen. Ma on doprowadzić – poprzez kompleksową transformację energetyki, przemysłu i całej gospodarki – do neutralności klimatycznej UE do 2050 r.