Delegacja Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii do USA

Poseł Janusz Lewandowski bieżący tydzień spędzi w Waszyngtonie i Pittsburghu w ramach wizyty delegacji Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu roboczego jest zapoznanie europosłów z technologią wydobywania gazu łupkowego na szeroka skalę. Oprócz wizyty w miejscach, w których stosuje się tzw. szczelinowanie, posłowie odbędą także szereg spotkań z przedstawicielami przemysłu wydobywczego, naukowcami, politykami oraz organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Głosowanie w komisji handlu w sprawie udzielenia pomocy makrofinansowej Ukrainie

Komisja Europejska zaproponowała nową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w maksymalnej wysokości 1,8 mld euro w formie pożyczek średnioterminowych. Nowy program ma pomóc Ukrainie w zmierzeniu się m.in. z negatywnym bilansem płatniczym i złą sytuacją budżetową. Zaproponowana pomoc makrofinansowa będzie powiązana z konkretnymi reformami.

Ciąg dalszy dyskusji nad TTIP

W środę podczas posiedzenia Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) odbędzie się wymiana poglądów z Cecilią Malmström, komisarz ds. handlu dotycząca konsultacji społecznych w kwestii zasad ochrony inwestycji i inwestorów w ramach systemu rozstrzygania sporów (ISDS) w umowie TTIP. Tego samego dnia w komisji INTA odbędzie się wysłuchanie publiczne pt. „TTIP: co w nim ważnego dla Europejczyków?”

Szczyt Rady Europejskiej poprzedzony szczytem Europejskiej Partii Ludowej

W czwartek będzie miał miejsce szczyt Europejskiej Partii Ludowej, który poprzedzi popołudniowe spotkanie Rady Europejskiej. Głównym tematem szczytu będzie projekt Unii Energetycznej. Unijni przywódcy omówią także ostatnie wydarzenia na Ukrainie oraz dalsze sankcje wobec Rosji. W spotkaniu oprócz władz EPL weźmie udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, Premier RP Ewa Kopacz, a także Angela Merkel (Niemcy), Mariano Rajoy (Hiszpania), Klaus Iohannis (Rumunia), Bojko Borysow (Bułgaria), Viktor Orban (Wegry), Laimdota Straujuma (Łotwa), Enda Kenny (Irlandia), Alexander Stubb (Finladia), Pedro Passos Coelho (Portugalia) i Nicos Anastasiades (Cypr).