Wysłuchanie publiczne na temat telewizji Euronews w języku perskim

Wysłuchanie publiczne na temat telewizji Euronews w języku perskim

IRAN flaga

Jak zapewnić sprawne funkcjonowanie serwisu Euronews w języku perskim w sytuacji znacznego zmniejszenia środków finansowych?

Na to podstawowe pytanie starali się odpowiedzieć członkowie delegacji PE do spraw stosunków z Iranem, którzy obradowali pod przewodnictwem posła Janusza Lewandowskiego 25 kwietnia w Brukseli.  Dofinansowanie jedynego serwisu, który rzetelnie informuje o Europie w Iranie zostało bowiem obniżone z 5,5 miliona euro w 2014 do 3 milionów w roku bieżącym.

Pierwszą konsekwencją cięć było zaprzestanie nadawania satelitarnego. Choć serwis w języku perskim jest dostępny via Internet, rozwiązania nie można uznać za satysfakcjonujące ze względu na utrudniony w Iranie dostęp do sieci.

Członkowie delegacji zdają sobie sprawę z konieczności ograniczeń finansowych. Zarówno służba zewnętrzna UE, jak nowe priorytety wymagają dodatkowych nakładów. Uważają jednak, że kanał info. w języku perskim jest czynnikiem niezwykle istotnym. Należy go przywrócić bądź znaleźć rozwiązanie ekwiwalentne.

Jedną z konsekwencji stopniowego znoszenia sankcji jest szybki wzrost zapotrzebowania na rzetelną informację o Europie – tak wśród elit irańskich (gospodarczych, kulturalnych), jak w całej wykształconej populacji – dotychczas gwarantowaną przez kanał Euronews.

W spotkaniu uczestniczył Michael Mann z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS), David Cipel i redaktor Fariba Mvaddat z Euronews.

2019-02-18T11:55:30+02:00

Podziel się tym ze znajomymi!

Przejdź do góry