Wina PiS, cenę płaci Polska – debata o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Parlamencie Europejskim.

Po raz kolejny nasze ostrzeżenia zostały zlekceważone, a nasze obawy się potwierdziły. Ostrzegaliśmy, że naruszenie kompromisu aborcyjnego w Polsce, wypracowanego z wielkim trudem, wywoła krytyczną reakcję Parlamentu Europejskiego. Tak się niestety stało. Będzie znowu, trzecia z kolei  debata o Polsce. W niespełna rok, nasz kraj, który wcześniej był wzorem dla innych krajów, staje się krajem „specjalnej troski” w Unii Europejskiej. Polska płaci coraz wyższą cenę za błędy i nadużycie PiS. Rujnowana jest dorobek pokolenia, które przez ćwierćwiecze budowało polską markę i pozycję w Europie.

Rozumiemy i dzielimy obawy naszych europejskich partnerów co do dramatycznych skutków ewentualnego zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Jesteśmy temu przeciwni i będziemy dawali świadectwo naszego sprzeciwu.

Zarazem, konsekwentnie opowiadamy si ę za Unią Europejską, która czuwa nad przestrzeganiem norm konstytucyjnych, wolności mediów, niezależności sądownictwa, osobistej prywatności, profesjonalnej służby cywilnej i innych zasad, na który wspiera się wolne społeczeństwo i zdrowa gospodarka. Są to fundamentalne kryteria przynależności do wspólnoty europejskiej. Kwestie światopoglądowe, w tym sposób uregulowania sprawy aborcji, nie należą do kompetencji Unii Europejskiej. Dzielimy w tym względzie stanowisko grupy chrześcijańskich demokratów, najsilniejszej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należymy. Dlatego delegacja PO nie jest zwolennikiem stawiania tej sprawy na forum europejskim. Wierzymy, że dostatecznie głośny  i skuteczny będzie ruch protestu w naszym kraju, by zatrzymać złe prawo, które powoduje coraz głębsze podziały społeczne i coraz groźniejsze, wewnętrzne konflikty, całkowicie sprzeczne z interesem Polski.

W imieniu delegacji PO w Parlamencie Europejskim

Janusz Lewandowski

thinkstockphotos-515786339

Wizyta młodzieży w Parlamencie Europejskim.

Wizyta młodzieży z Pomorza i nie tylko w Parlamencie Europejskim. Dziękuję za ciekawe i inspirujące spotkanie!

dsc_0406