Zapowiedzi tygodnia

„Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?”

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Akademia Leona Koźmińskiego zapraszają na debatę „Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?” oraz projekcję filmu dokumentalnego „Czyściciele Internetu”. „W przyszłym roku 360 mln Europejczyków uda się do urn. Chcemy, by były to wybory wolne i oparte na ich własnych przekonaniach” – tymi słowami Antonio Tajani otworzył wysłuchanie z Markiem Zuckerbergiem w Parlamencie Europejskim. Dr Andrzej Grzyb, koordynator Grupy EPL w podkomisji Praw Człowieka i członek Grupy Roboczej PE ds. Wspierania Demokracji i Obserwacji Wyborów, został zaproszony do przedstawienia działań pod jętych przez UE w odpowiedzi na wyzwania związane z nadchodzącymi Europejskimi wyborami. Po prelekcji poseł weźmie udział w panelu dyskusyjnym z dr hab. Agnieszką Grzelak z Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa UE i Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, Katarzyną Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon, Jakubem Turowskim, szefem zespołu Facebooka ds. polityki publicznej w Polsce i krajach bałtyckich oraz Dominikiem Batorskim, socjologiem, analitykiem danych i współtwórcą Sotrendera.

Piątek, 30 listopada, godz. 9.00, Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5, Warszawa

Promocja polskiej medycyny i nauki

We wtorek odbędzie się konferencja nt. wpływu badań i innowacji, finansowanych ze środków unijnych, na nasze życie np. zdrowie czy bezpieczeństwo. Omówione zostaną przykłady sukcesów możliwych dzięki wsparciu UE. Na otwarciu – obok przewodniczącego PE, Antonio Tajaniego i komisarza UE ds. nauki, Carlosa Moedasa – wystąpi Jerzy Buzek. Na jego zaproszenie głos zabierze też prof. Henryk Skarżyński, twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, którego byli pacjenci uświetnią muzycznie inaugurację konferencji.

Wtorek, 27 listopada, godz. 14:00, sala plenarna, Parlament Europejski (Hemicycle)

Dwa dni Euromajdanu w Europarlamencie

21 listopada 2013 roku rozpoczęła się rewolucja na kijowskim Majdanie, która pokazała jak ważne dla obywateli Ukrainy są europejskie wartości. W związku z przypadającą już piątą rocznicą tych wydarzeń, w poniedziałek z inicjatywny przewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą – prof. Dariusza Rosatiego – oraz przewodniczącej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest – Rebeccą Harms – zostanie otwarta wystawa pt. „Euromajdan. Rewolucja oraz Godność”. Dopełnieniem wystawy będzie projekcja filmu zatytułowanego „Majdan” w reżyserii Sergeia Loznitsy. Film ten ukazuje postępy rewolucji krok po kroku, poczynając od pokojowych wieców, poprzez półmilionowe demonstracje, kończąc na krwawych bitwach ulicznych pomiędzy protestującymi, a policją. Kontynuac ję poniedziałkowych wydarzeń stanowić będzie spotkanie na wysokim szczeblu w ramach wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą pod przewodnictwem prof. Dariusza Rosatiego. Poza uroczystym otwarciem, będzie miał również miejsce panel dyskusyjny, w którym swój udział potwierdzili m.in: Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij i działacze rewolucji Euromajdanu.

Wystawa i film: Poniedziałek, 26 listopada, godz. 18:30, przestrzeń ASP 5G, Parlament Europejski

Posiedzenie Delegacji: Wtorek, 27 listopada, godz. 9:00-12:00, sala PHS 4B001, Parlament Europejski