Zapowiedzi tygodnia

Zgromadzenie Polityczne EPL w Warszawie

W najbliższy wtorek w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Polityczne Europejskiej Partii Ludowej, którego tematem będzie wzmocnienie regionów i miast, w celu zapewnienia obywatelom bezpiecznej i prosperującej Europy. Zgromadzenie Polityczne EPL określa stanowiska polityczne partii, decyduje o członkostwu w EPL i wytycznych politycznych. W spotkaniu wezmą udział m.in. przewodniczący Grupy EPL Manfred Weber, przewodniczący EPL Joseph Daul, wiceprzewodniczący EPL Rafał Trzaskowski, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz europosłowie i politycy regionalni.

Wtorek 5 czerwca, godz. 14:00-17:30, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Dni studyjne Grupy EPL w Monachium

Ochrona europejskiego stylu życia, wyzwania stojące przed UE i plany na przyszłość Europy będą przewodnimi tematami studyjnego spotkania Grupy EPL w Monachium w dniach 6-8 czerwca. Wśród zaproszonych gości są Kanclerz Niemiec Angela Merkel, Premier Chorwacji Andrej Plenković, Premier Austrii Sebastian Kurz, przedstawiciele świata businessu i eksperci akademiccy. Europosłowie frakcji przyjmą również podczas spotkania dokument strategiczny dotyczący priorytetów Grupy na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego.

Środa 6 czerwca – piątek 8 czerwca, Monachium

Głosowania nad socjalną częścią Pakietu Mobilności

W poniedziałek podczas posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) odbędzie się głosowanie trzech dokumentów tworzących socjalną część pakietu mobilności. Uregulowania dotyczą czasu pracy kierowców, zasad delegowania w transporcie oraz dostępu do zawodu przewoźnika i rynku transportowego. Od wyniku głosowań zależy sposób, w jaki polskie firmy transportowe będą mogły działać na jednolitym rynku europejskim. Poseł Elżbieta Łukacijewska jest sprawozdawcą-cieniem rozporządzenia o dostępie do rynku i zawodu przewoźnika, zwanego potocznie warunkami kabotażu.

Poniedziałek, 4 czerwca, godz. 16:00 – 18:00, sala ASP 1G3, Parlament Europejski, Bruksela