Zapowiedzi tygodnia

Wolność mediów i wypowiedzi oraz zwalczanie mowy nienawiści

W środę, podczas popołudniowego posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) odbędzie się wysłuchanie publiczne nt. wolności mediów i wypowiedzi oraz zwalczania mowy nienawiści w sferach online i offline. Wysłuchanie będzie składało się z dwóch części, z których pierwsza, z udziałem przedstawicieli Rady Europy, Reporterów bez Granic i dziennikarzy śledczych, będzie poświęcona wolności mediów i wypowiedzi oraz ochronie dziennikarzy śledczych. W drugim panelu, prelegenci reprezentujący organizacje pozarządowe oraz think tanki, skupią się na kwestiach zwalczania mowy nienawiści (online i offline) oraz dezinformacji. Pomysłodawczynią wydarzenia jest europosłanka Magdalena Adamowicz.

Środa, 6 listopada, godz. 15:00-18:30, sala PHS 3C050, PE, Bruksela

Leczenie niepłodności w Europie

We wtorek w Parlamencie Europejskim w ramach Europejskiego Tygodnia Płodności 2019 odbędzie się seminarium pt. „Porozmawiajmy o płodności”. Tematem spotkania będą możliwości promocji, wspomagania i edukacji na temat dostępności różnych metod leczenia niepłodności. We wspólnej debacie wezmą udział akademicy, praktycy i urzędnicy Komisji Europejskiej. Spotkanie organizuje, przy współpracy z Fertility Europe, poseł Bartosz Arłukowicz.

Wtorek, 5 listopada 2019, godzina 11:00-13:00, sala ASP 5E3, Parlament Europejski, Bruksela

Podwójna jakość żywności

W środę podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) odbędzie się dyskusja z Komisją Europejską na temat rezultatów ogólnoeuropejskiego badania jakości produktów. Tego samego dnia odbędzie się śniadanie robocze, na którym zainteresowani posłowie wysłuchają uwag organizacji konsumenckich do wspomnianego badania. Będą także dyskutować o tym, w jaki sposób w tej kadencji rozwiązać problem podwójnej jakości produktów. Weźmie w nim udział m.in. europejska organizacja konsumentów BEUC oraz Fundacja Pro-test z Polski. Organizatorką śniadania jest wiceprzewodnicząca komisji IMCO Róża Thun.

Śniadanie robocze: środa 6 listopada, godz.8:00, MEP salon, Parlament Europejski, Bruksela

Posiedzenie Komisji IMCO: środa 6 listopada, godz.9:00, sala ASP1G3, Parlament Europejski, Bruksela

Europosłowie upominają się o stworzenie jednolitej ładowarki do przenośnych urządzeń elektronicznych

Europosłowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów będą dyskutowali z przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat wdrożenia dyrektywy nt. urządzeń radiowych. Jednym z tematów będzie stworzenie standardu jednolitej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych (telefony, tablety, czytniki e-booków, kamery i inne urządzenia jak np. smart-zegarki). Pod koniec ubiegłej kadencji taki apel wystosowali do Komisji Europejskiej europosłowie z wielu krajów i z różnych grup politycznych z inicjatywy europosłanki PO, Róży Thun.

Środa 6 listopada, godz.9:00, sala ASP 1G3, Parlament Europejski, Bruksela