Sesja plenarna w Strasbourgu

W dniach 7-10 marca odbędzie się trzecia w tym roku sesja plenarna Parlamentu Europejskiego.

Poniedziałkowe posiedzenie rozpocznie się debatą nad programem zdrowego odżywiania w szkołach. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie dystrybucji warzyw i owoców oraz wprowadzenie lekcji o zdrowym odżywianiu. Później tego samego dnia posłowie będą dyskutować nad przepisami mającymi usprawnić funkcjonowanie portów morskich na terenie UE.

We wtorek rano odbędzie się debata nad projektem rezolucji w sprawie uwzględnienia szczególnej sytuacji kobiet i dzieci przy rozpatrywaniu wniosków o azyl. Przed głosowaniem (tego samego dnia) w tej sprawie wypowie się wysoki przedstawiciel ONZ ds. uchodźców, Filippo Grandi. Po południu posłowie będą dyskutować m.in. nad kwestią przestrzegania praw dziecka w przypadku nieletnich oskarżonych w sprawach karnych.

W środę rano przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders wezmą udział w dyskusji o rezultatach szczytu UE z 7 marca, poświęconego relacjom UE-Turcja, w tym kryzysowi migracyjnemu. Posłowie przedstawią także swoje oczekiwania przed kolejnym szczytem, zaplanowanym na 17-18 marca. Po południu premier Szwecji Stefan Löfven będzie uczestniczył w debacie o sytuacji w UE.

W czwartek posłowie będą głosować nad nowelizacją przepisów w sprawie leczenie zwierząt antybiotykami. Projekt zakazu prewencyjnego leczenia zwierząt środkami przeciwdrobnoustrojowymi jest odpowiedzią na rosnącą odporność bakterii na antybiotyki. Debata w tej sprawie odbędzie się w środę 9 marca.

Oprócz głosowań, spotkań frakcji politycznych, a także spotkania delegacji ds. stosunków z Iranem, której przewodniczącym jest poseł Janusz Lewandowski, w programie posiedzenia znajdują się również spotkania przygotowawcze Komisji Budżetowej oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Zachęcamy do śledzenia sesji plenarnej w Internecie:

Spotkanie z ambasadorem Iranu przy Unii Europejskiej

W środę o godz. 15:00 gościem Delegacji PE do Spraw Stosunków z Iranem będzie irański Ambasador Peiman Seadat. Pan Seadat funkcję reprezentanta Iranu przy Unii Europejskiej objął dwa miesiące temu. Tematem spotkania będzie przegląd bieżących kwestii politycznych.