60-lecie Traktatów Rzymskich - prawdy fundamentalne

hasztag6b

Z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich warto przypominać prawdy fundamentalne:

1. Unia Europejska jest wnioskiem z ponurej historii pierwszej połowy XX wieku, pisanej przez ludobójstwo i wojenne zgliszcza. Unia uwolniła Europejczyków od egzystencjalnych lęków, jakie niesie wojna i zniszczenie.

 2. Niegdysiejsza utopia Europy bez granic stała się rzeczywistością. Unia godzi ponadnarodowe instytucje z pełnym poszanowaniem narodowych i regionalnych tożsamości. Cel nieosiągalny dla innych kontynentów.

3. Unikalny, europejski wzór jedności w różnorodności stał się oczywistą codziennością w oczach pokoleń, które nie znają wojny. Uzwyczajnił się, niczym fragment przyrody. Jest to jednak dzieło ludzkie i przez ludzi może być zniszczone. Musi być pielęgnowane, jako dar przekazywany następnym pokoleniom.

4. Członkostwo w Unii i NATO uwolniło Polskę od przekleństwa geopolityki. Nasz kraj, przez stulecia najeżdżany i łupiony po roku 1989 ruszył w poszukiwaniu straconego czasu, a członkostwo w Unii wykorzystał jako nadzwyczajną szansę rozwojową.

5. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które z wyroku Jałty znalazły się za „żelazną kurtyną”, ponoszą szczególną odpowiedzialność za przyszłość wspólnoty europejskiej. Mnożące się zagrożenia wewnątrz i w otoczeniu UE zostały spotęgowane przez znak zapytania co do roli USA, jako gwaranta bezpieczeństwa zachodnie demokracji.

6. Skrajną nieodpowiedzialnością w tych niespokojnych czasach, a zwłaszcza w obliczu neoimperialnych ambicji Kremla, jest osłabianie wspólnoty europejskie. Godzi to wprost w polską rację stanu i naraża bezpieczeństwo Polski.